Õhtused rattasõidud

English information about our evening bike rides can be found here.

 

Üldine jutt

Tipikate Rattamatkaklubi õhtused rattasõidud on matkalikud retked Tallinnas ja lähiümbruses, mis lisaks pedaalimisele sisaldavad ka pause puhkamiseks ja sotsialiseerumiseks. Aprillist novembrini sõidame peaaegu iganädalaselt, detsembrist märtsini veidi harvem. Tegemist on juba üsna pika traditsiooniga – Tipikad ja nende sõbrad on koos sõitmas käinud juba alates 2002. aastast. Viimastel aastatel oleme teinud igal aastal 30-35 õhtust rattasõitu.

Valdavas enamuses koguneme rattasõiduks kolmapäeviti kell 19:00 TTÜ peaukse ees, stardime retkele kell 19:15 ning sõidame seejärel Tallinnas ja lähiümbruses maha umbes 40 kuni 60 kilomeetrise ringi. Tavapäraselt kuulub sõidu hulka ka 3-4 peatust puhkamiseks ja sotsialiseerumiseks. Võimalusel tehakse need kas mõne vaatamisväärsuse juures või lihtsalt looduskaunis paigas, suvel ka ujumiskohtades. Koju tagasi jõutakse enamasti vahemikus kella 23:30-st kuni 0:00-ni. Nende sõitude näol ei ole tegemist treeninguga, vaid eesmärk on, et ka keskmises vormis inimene meie sõitudest osa saaks. Seega ootame nendele sõitudele kõiki rattahuvilisi inimesi.

Sõltuvalt ilmast või muudest teguritest võib mõnel nädalal sõit ka ära jääda või toimuda kolmapäeva asemel kas teisipäeval või neljapäeval. Samuti toimuvad mõnel korral tavapärase sõidu asemel eriprojektid: näiteks 1-2 korda aastas sõidetakse lühemalt (kuni 30 km) ning tehakse üle jääva aja arvelt lõkkeõhtu. Mõnel korral pedaalitakse aga päris pikalt – on sõidetud ka üle 80 km õhtu jooksul. Aeg-ajalt toimuvad need üritused ka selliselt, et sõidetakse alguses rongiga Tallinnast välja ning tullakse seejärel ratastega tagasi – see võimaldab suurendada piirkonda, mida õhtu jooksul mõistliku sõiduga on võimalik katta.

 

Sõitude liigitamine

Et aidata ratturitel kergemini endale sobivaid sõite välja selekteerida, proovime oma sõidud järgmistesse kategooriatesse jagada:

  • KERGE – teekonna pikkus alla 40 km, tempo ja pausid sobilikud ka neile, kes rattaga harva sõidavad, kojujõudmise kellaaeg üldjuhul enne 23:00.
  • KLASSIKALINE – teekonna pikkus 40-60 km, tempo ja pausid sobilikud hooaja jooksul vähemalt kord nädalas ratast kasutavale inimesele, kojujõudmise aeg üldjuhul 23:30-0:00.
  • SPORTLIK – teekonna pikkus üle 60 km, kuid pausid lühikesed ning seetõttu võib sõltuvalt konkreetsest üritusest kojujõudmise aeg olla ka varem kui kategooriasse “KLASSIKALINE” kuuluval sõidul.
  • TREENING – tõsisematele spordihuvilistele.
  • TALVINE – aktiivse rattahooaja väline sõit, mille jooksul on oodata nullist madalamaid temperatuure ja/või libedust. Meie tugev soovitus on kasutada nendel sõitudel naelrehve!
  • ERIPROJEKT – sõidud, mis eelnevatesse kategooriatesse ei mahu (näiteks sõidame algul rongiga, teeme lõkkeõhtu vms).

Tasub ära märkimist, et suurem osa meie õhtuseid rattasõite toimub hetkel stiilis “KLASSIKALINE” seetõttu, et seda peab endale sobivaimaks õhtuste rattasõitude peamine eestvedaja Jaanus. Tegutseme vabatahtlikest klubina ning eks igaühel on kõige parem eest vedada just selliseid üritusi, mille stiil endale kõige rohkem sobib. Küll aga teame, et meie liikmete hulgas oleks tegelikult huvilisi ka “klassikalistest” kergematele ja lühematele sõitudele, samuti leidub neid, kes sooviksid hoopis rohkem trenni teha. Seega kui oled valmis mingeid sõite ise eest vedama, siis võta ühendust ja lepime kokku!

 

Eelinfo jagamine

Kõik sõidud kuulutame 1-2 päeva enne toimumist välja meie uudiskirjas ja Facebook’i lehel ning need teated sisaldavad siis juba ka täpsemat infot selle kohta, kuhu suunas ja kui pikalt umbes sõidetakse. Uudiskirjaga liitudes palun veendu, et teed linnukese valiku “iganädalased rattasõidud” ette – vastasel juhul sa õhtuste rattasõitude teateid saama ei hakka. Osavõtt meie õhtustest rattasõitudest on tasuta ning ametlikku eelregistreerimist me ei korralda. Küll on igati teretulnud, kui nende retkede Facebook’i sündmuste all oma huvist või osalusest teada annad ;)

 

Rohkem detaile ja taustainfot

Õhtuste sõitude käigus liigutakse nii asfalt- kui kruusakattega teedel, samuti metsateedel ja katteta radadel. Eelnevast lähtudes ei soovita me päris 1 cm laiuse rehviga maanteerattaga nendele sõitudele tulla. Küll aga sobivad osavõtuks kõik hübriid- ja maastikurattad ning ka (pigem käikudega) linnarattad. Kuna suuremal osal hooajast toimuvad sõidud vähemalt osaliselt ka pimedas, siis on väga oluline teha ennast teistele liiklejatele nähtavaks! Liiklusseadus nõuab, et ratturid kasutaksid pimedas nii esi- kui tagatulesid, lisaks sellele tasub aga kindlasti mõelda nii ratta kui enda külge kinnitatavatele helkuritele. Samuti on omal kohal nii helkurvesti, helkurpaelte kui kiivri kandmine! Sõidud viivad meid ka metsasematele radadele ning seda ka pimedas, seetõttu juhime eraldi tähelelepanu, et lihtsad signaaltuled ei võimalda mugavat ja ohutut sõitu. Sinu ratta esituli peaks olema piisavalt võimas, et teed valgustada!

Õhtustel rattasõitudel ei ole meil kaasas saateautot tehnoabi pakkumiseks. Palun veendu, et tuled sõitma tehniliselt korras rattaga ning kui sul on olemas esmased vahendid jalgratta remondiks, võiksid need kaasa võtta. Kõige rohkem purunevad jalgratastel rehvid, seega palun võta kindlasti kaasa oma rattale sobiv varu siserehv! Vajadusel saavad kaasratturid sind rehvivahetusel abistada, aga just sinu rattale sobivat rehvi ei pruugi olla kellelgi pakkuda.

Õhtusele sõidule võta kaasa joogipudel ning soovi korral ka mõningast näksimist. Enamasti teeme õhtu jooksul peatuse ka kuskil poe või bensiinijaama juures, kus oma varusid täiendada saab. Mõnel korral võib aga juhtuda, et avatud poodi õhtu jooksul teele ei jää – see on aga pigem erand ning sellisel juhul on vastav info juba konkreetset sõitu välja kuulutades kirjas.

Ühe olulise rattasõitu puudutava nüansina tasub siinkohal rääkida ka sellest, et pärast pikemat vahet rattasõidus langeb enamikul inimestel rattasõiduvorm oluliselt. Selle kompenseerimiseks oleme kevadhooaja kolm esimest sõitu teinud keskmisest veidi lühemad ja lihtsamad – see annab inimestele võimaluse pärast pikka talve jalgrattaga jälle sõbraks saada. Nendele, kes oma ratta alles suvel või sügisel esimest korda välja ajavad ja oma vormis eriti kindlad ei ole, soovitame enne meie sõitudega liitumist iseseisvalt kolm-neli korda sõitmas käia.

  • Aktiivsel rattahooajal jääb nendest üritustest osavõtjate arv enamasti 10 ja 15 inimese vahele, mõnel harval juhul ka rohkem või vähem.
  • Suvised lõkkeõhtud on olnud veidi rahvarohkemad ning nendest on osa võtnud ka üle 30 inimese.
  • Viimastel aastatel on õhtuseid rattasõite toimunud kohati ka hooajavälisel ajal, neist võtab enamasti osa 7 kuni 12 inimest.

 

Marsruudid, reaalaja info, kontakti hoidmine

Valdav enamik meie õhtuseid rattasõite toimub viisil, kus täpne marsruut on enne üritust digitaalselt maha joonistatud, retkelistele teatavaks tehtud ning sõidu ajal on grupi asukoht kaardil ka reaalajas nähtav. Eelnevast lähtudes on meie sõitudega hõlbus liituda ka neil, kes kogunemisele TTÜ ette tulla ei jõua või ei soovi. Lingid vajaliku lisainfoga:

  • Meie etteplaneeritud marsruudid ja grupi asukoht sõidu jooksul reaalajas on nähtavad siin.
  • Kui soovid meie etteplaneeritud marsruudi oma GPS- või nutiseadmesse laadida, siis vajalikud rajafailid leiad siit.
  • Kui soovid meie grupiga rääkida, siis selleks tarbeks kasutame Zello häälsuhtlustarkvara, mis võimaldab suhelda nii nagu Walkie-Talkie seadmetega. Zello kasutamisest meie klubi tegevuses saad lisa lugeda siit.

Õhtusele sõidule tulles on soovitav oma telefoni salvestada ka selle inimese telefoninumber, kes konkreetse ürituse välja kuulutab – sellest võib olla abi ootamatute olukordade lahendamiseks. Palun arvesta aga alati, et sõidu ajal telefoniga lobisemine ega tekstisõnumite kirjutamine ei pruugi olla grupijuhi esimene eelistus, seega palume võimalusel grupi ülesleidmisel ja suhtlemisel eelistada ülaltoodud nutilahendusi :)

 

Juriidika

Tegemist on vabatahtlikkuse alusel eest veetavate üritustega, kus iga osaleja vastutab enda ja oma asjade eest ise! Tipikate Rattamatkaklubi ega retke grupijuht ei vastuta juhtuda võivate õnnetuste eest ega kohustu tagama katkestanud ratturile transporti. Iga retkeline peab ise veenduma, et tuleb sõitma tehniliselt korras rattaga ning et tema kogemused, tervislik seisund, varustus ja ettevalmistus lubavad osaleda liikluses nii linnas ja maanteel kui ka kruusa- ja metsateedel. Samuti peab iga retkeline teadvustama, et aktiivse rattahooaja välisel ajal võivad meie retked ilmaolude tõttu olla tavapärasest riskirohkemad tegevused!

Tipikate Rattamatkaklubi üritustel osalevad inimesed kohustuvad käituma viisakal ja lugupidaval viisil, mitte häirima oma käitumisega kaasretkelisi ega teisi ümbruses olevaid inimesi, mitte rikkuma ega ohustama võõrast vara ega kahjustama oma tegevusega Tipikate Rattamatkaklubi mainet. Tipikate Rattamatkaklubi jätab endale õiguse oma liikmeid ja üritustel osalejaid valida.

Kohtume sadulas!